Warsztaty historyczne dla klas I-III

 1. Jak toczyło się życie w średniowieczu – codzienność i obyczaje
  Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się jak wyglądało życie codzienne w średniowieczu, jak zdobywano pożywienie, w co się ubierano, w jakie zabawy bawiły się dzieci. Uczniowie poznają terminy takie jak historia i średniowiecze, zobaczą w jaki sposób w wiekach średnich budowano domy i jakie miały wyposażenie. Atrakcją będzie możliwość obejrzenia i dotknięcia wielu przedmiotów codziennego użytku, często dziś już zapomnianych. Podczas zajęć prowadzone są gry ruchowe i zabawy.
 2. Budowa zamku i życie dworskie
  Warsztaty zaczynają się w podzamczu, gdzie omawiana jest funkcja podgrodzia . Przewodnik z grupą wchodzi do jednej z chat – wyjaśnia jej budowę i przeznaczenie. Dalszy przebieg zajęć jest w formie spaceru. Podążając w kierunku wejścia na zamek grupa dowiaduje się ciekawostek dotyczących elementów architektury obronnej takich jak mury, baszta, wykusz latrynowy czy dziedziniec. Uczestnicy odwiedzają także komnatę damy, aby dowiedzieć się w jakich warunkach mieszkały najważniejsze osoby na zamku.Na zakończenie dzieci biorą udział w zabawach ruchowych.
 3. Rycerskie obyczaje, zbroja i ekwipunek
  Warsztat prowadzony jest w jednej z najważniejszych komnat zamku – sali rycerskiej. Uczniowie zapoznają się z drogą jaką musiał przejść kandydat na rycerza, jakie musiał spełniać wymagania, czego musiał się nauczyć. Poruszany jest temat pasowania na rycerza, turniejów i kodeksu honorowego. Przewodnik prezentuje strój rycerza, miecze i broń drzewcową, przybliża sylwetki znanych rycerzy epoki. Zajęcia kończą się turniejem rycerskim lub łuczniczym.

Warsztaty historyczne dla klas IV-VIII

 1. Architektura średniowiecza z uwzględnieniem budowy zamku
  Uczestnicy poznają ogólną charakterystykę epoki średniowiecza oraz najważniejsze pojęcia architektury sakralnej i obronnej. Prowadzący opisuje styl romański i gotycki, podaje przykłady znanych kościołów, katedr i zamków. Spacerując po średniowiecznej Warowni uczniowie stykają się z takimi pojęciami jak blanki, krużganek, system przyporowy, poznają typy zamków, ich funkcje oraz niektóre techniki oblężnicze. Po zajęciach dzieci są zapraszane na zabawy na świeżym powietrzu.
 2. Organizacja życia w podzamczu – obyczaje, stroje i zawody średniowieczne
  Warsztat odbywa się w chacie edukacyjnej. Uczniowie poznają zagadnienia z zakresu historii średniowiecza – nazwa, ramy czasowe, a także najważniejsze bitwy i wydarzenia epoki. Prowadzący w ciekawy sposób opowiada o systemie feudalnym, wynalazkach średniowiecza, zawodach – dzisiaj często zapomnianych. Wykład jest urozmaicony pracami ręcznymi (tkanie na bardkach, lunetkach, wykonywanie troczków – sznureczków) oraz quizami historycznymi.
 3. Rycerstwo, zbroje, broń i machiny średniowieczne
  Warsztat zaczyna się krótką charakterystyką zamku, epoki oraz przypomnieniem najważniejszych faktów historycznych tamtego okresu. Jednak głównym celem zajęć jest omówienie zagadnień związanych z rycerstwem. Uczestnicy poznają obowiązki pazia, giermka, a także rycerza. Dowiedzą się z jakich elementów składa się zbroja płytowa, jak uzbrojony był łucznik, czym zajmowała się heraldyka i jakie były początki broni palnej na polu bitwy. Przewodnik objaśni również techniki i machiny oblężnicze.

Na pamiątkę każdy uczestnik otrzymuje certyfikat Małego Odkrywcy Dawnych Dziejów.

Czas trwania każdego z warsztatów: 1 godzina
Koszt: bilet wstępu do Warowni Inwałd + 10,00 zł od osoby
Opcja dodatkowa: pieczenie kiełbasek w ognisku – 7,00 zł od osoby

Informacje i rezerwacja:
tel: 696 080 944, 33 875 73 20
e-mail: info@parkminiatur.com